Švedska le dobila svetovno prvakinjo v skiatlonu

25. 02. 2023

Ebba Andersson je na 43. FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju Planica 2023 prekinila vladavino norveških smučarskih tekačic v skiatlonu. 25-letnica iz mesta Delboa je postala prva Švedinja z zlatom v tej disciplini. Norvežan Jarl Magnus Riiber tudi na tretjem zaporednem svetovnem prvenstvu ostaja neporažen v nordijski kombinaciji skoka in smučarskega teka na 10 kilometrov.

Po šestih zaporednih FIS svetovnih prvenstvih v nordijskem smučanju Norveška ostaja brez zlate medalje v smučarskem tek v skiatlonu. Njihovo prevlado je prekinila Ebba Andersson, ki je Švedski pritekla prvi skiatlonski naslov prvakinje: »Ponosna sem na to, kar mi je danes uspelo narediti na progi. Sem pa bila presenečena, ko mi Frida ni uspela slediti. Toda osredotočila sem se samo nase in lepo se mi je sešlo.«

Frida Karlsson, Ebba Andersson, Astrid Oeyre Slind © BoBo

25-letna tekmovalka iz  Delboa je bila na 7,5 kilometrski preizkušnji v klasični tehniki in po menjavi smuči na 7,5 kilometrski preizkušnji v prosti tehniki hitrejša od rojakinje Fride Karlsson za 22 sekund. Norveško čast je ubranila Astrid Oeyre Slind, ki je prišla do tolažilnega tretjega mesta. Najboljša od štirih Slovenk je bila Eva Urevc, ki je končala na 23. mestu

Norvežan razred zase v nordijski kombinaciji

Nepremagljiv na zadnjih treh FIS svetovnih prvenstvu v nordijskem smučanju je Jarl Magnus Riiber, ki je v Planici še tretjič zapored postal svetovni prvak v nordijski kombinaciji v skoku na srednji napravi in v teku na 10 km. Neulovljivi Skandinavec ni skrival zadovoljstva nad doseženim rezultatom: »Bila je razburljiva tekma v teku. Dobro sem opravil delo na skakalnici in pomembno je bilo, da sem dobil 25 sekund prednosti pred Julianom. Med dirko sem se dobro počutil in pridobil par sekund v primerjavi s konkurenco. Prvih pet kilometrov sem tekel s polno hitrostjo, potem pa sem se samo še sprehodil do cilja.«

Trikratni svetovni prvak Jarl Magnus Riiber © BoBo

Norvežan si je sicer zlato medaljo bolj priskakal kot pritekel, saj je po skoku na srednji napravi zbral prepričljivih 131.1 točk. V teku ni bil med najhitrejšimi, toda pridobljena prednost na skakalnici je zadostovala, da je drugouvrščenega Nemca Juliana Schmida ugnal za 19 sekund. Franz-Josef Rehrl iz Avstrije pa je bil tretji.

Julian Schmid, Jarl Magnus Riiber, Franz-Josef Rehrl © BoBo

Najboljši nordijski kombinatorec je bil Gašper Brecl, ki je končal na 39. mestu. Glavni trener slovenske reprezentance v nordijski kombinaciji Goran Janus pa je po tekmi strnil misli nad nastopi svojih varovancev: »Glede na to, kako so fantje danes odtekli, upamo predvsem na dobre skoke na mešani ekipni tekmi. Gašper Brecl bi moral v skokih več dodati, ker vemo, da potrebuje nekaj prostora v skokih in mu je nato lažje v teku. Ostali fantje so se odrezali.«