Pester petek v Planici

03. 03. 2023

Kvalifikacije pred petkovo posamično tekmo smučarjev skakalcev na FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju na veliki napravi je dobil Slovenec Timi Zajc. Sledila sta mu dva Poljaka ,David Kubacki in Kamil Stoch. Branilec lovorike Stefan Kraft je bil peti.

Zajc je bil najboljši z daljavo 136 metrov in točkovnim izkupičkom 142.5 točke najboljši, ter se uvrstil v ožji krog favoritov za zlato medaljo na petkovi zadnji posamični tekmi smučarjev skakalcev v Planici.

Norvežanke do šeste zmage na sedmih prvenstvih

Norveške smučarske tekačice so vnovič postale svetovne prvakinje v štafeti 4 x 5 km in v tej moštveni disciplini osvojile že skupno 20. medaljo na FIS svetovnih prvenstvih v nordijskem smučanju. Tiril Udnes Weng, Strid Oeyre Slind, Ingvild Flugstad Östberg in Anne Kjersti Kalvaa so ubranile naslov svetovnih prvakinj iz Oberstdorfa. Drugo mesto so osvojile Nemke, ki so prišle do prve štafetne kolajne po le 2011, ko so se na zmagovalni oder uvrstili njihovi rojaki. Tretje mesto so osvojile Švedinje.

Do konca svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju so še trije dnevi. Petek bo v znamenju atraktivne moške štafetne tekme 4 x 10 km v smučarskem teku, kjer brez presenečenj prevladujejo Norvežani. Začetek tekme bo ob 12.30.
Poslastica dneva bo skakalna tekma na veliki napravi, na kateri bo naslov prvaka branil Stefan Kraft. Prva serija se bo začela ob 17.30.

Morda niste vedeli...

• Norveški smučarski tekači na svetovnih prvenstvih na štafeti 4 x 10 km od leta 1991 do prvenstva v Planici le enkrat niso osvojili zlate medalje. Leta 1999 v Ramsauu so bili od njih boljši Avstrijci
  • Stefan Kraft je aktualni svetovni prvak v smučarskih skokih na veliki napravi, na kateri je bil zlat tudi na prvenstvu v Lahtiju 2017. S svetovnih prvenstev ima skupaj 12 odličij.
  • Katharina Althaus, trikratna svetovna prvakinja v Planici, si je kvalifikacije smučarskih skakalcev ogledala ob skakalnici, oblečena v kostum flaminga.

Spremljevalni program

03.03. | 16:00 | Medijsko središče

• Športna vzgoja za mlade

Govorci:
prof. dr. Gregor Jurak, vodja raziskovalne skupine SLOfit, redni profesor na Univerzi v Ljubljani
Mirjam Bizjak, ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Kranj
Cene Prevc, nekdanji smučarski skakalec in dobitnik srebrne olimpijske medalje v Pekingu, ambasador SLOfit