Digginsonova zapičila ameriško zastavo v zlato snežinko

28. 02. 2023

Jessie Diggins se je vpisala v zgodovino smučarskega teka na 43. FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju, saj je postala prva Američanka z zmago na 10 kilometrski preizkušnji.

31-letna tekmovalka iz St. Paula je prekinila vladavino Norvežank na zadnjih treh prvenstvih in postala šele prva, ki je poleg Švedinj prišla do zlate snežinke v smučarskem teku v Planici. Drugo mesto je osvojila Frida Karlsson, ki je osvojila še drugo srebro v dolini pod Poncami. Tretja je bila še ena Švedinja, Ebba Andersson, sicer tudi prvakinja v skiatlonu na 15 km.

Američanka šokirala Skandinavke

Nemška smučarka skakalka Katharina Althaus je po opravljenih kvalifikacijah na veliki napravi korak bližje popolnemu uspehu na FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju. Po treh tekmah ima kar tri zlate medalje, za popolni poker zmag.
26-letna skakalka iz Oberstdorfa je kvalifikacije pred sredino preizkušnjo dobila s skokom 129 metrov, kar je bila daljava dneva.

Prosti dan v Planici

Ponedeljek je bil na 43. FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v znamenju prostega dne. Pred tekmovalci bo v naslednjih šestih dneh sicer izjemno pester urnik, saj jih do nedelje čaka novih devet končnih odločitev v boju za kolajne.

Nika Križnar © Žiga Živulović jr. / BoBo

Treningi za boljšo formo

Prvega marca poleg treh obračunova za medalje v smučarskih skokih, nordijski kombinaciji in smučarskem treningu, tekmovalce čakajo še uradni treningi. Sredino tekmovalno dogajanje v Planici se bo začelo že ob 9. uri in se bo končalo s tekmo smučark skakal na veliki napravi.

Norvežani daleč pred vsemi

Norvežani so trenutno na FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju Planica 2023 najuspešnejša država po številu osvojenih medalj. Na sedmih tekmovalnih dneh so skupaj zbrali 14 odličij, od tega šest zlatih, štiri srebrne in štiri bronaste kolajne.
Na drugem mestu je Nemčija s tremi najžlahtnejšimi odličji, štirimi za drugo mesto in eno za tretjo.
Naslednja po uspešnosti je Švedska, ki je vse kolajne osvojila v smučarskih tekih. Imajo tri zlate FIS snežinke, tri srebrne in še dve bronasti.
Avstrija ima skupaj štiri medalje, ZDA in Francija dve. Štiri države imajo eno osvojeno medaljo, med njimi je Poljska, Japonska, Italija in gostiteljica prvenstva Slovenija.

Morda niste vedeli...

• Najuspešnejša država na nordijskih svetovnih prvenstvih je Norveška. Do 43. FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju Planica 2023 so njihovi športniki osvojili 398 medalj, od tega kar 159 zlatih.
  • Avstrijec Johannes Lamparter je leta 2021 v istem tekmovalnem letu osvojil zlato posamično medaljo na mladinskem svetovnem prvenstvu in FIS svetovnem prvenstvu v nordijski kombinaciji
  • Televizijska gledanost Planice je v prvem tednu na najpomembnejšem nemškem trgu dosegla 150 odstotkov gledanosti celotnega svetovnega prvenstva v alpskem smučanju. Izjemni so tudi prvi rezultati v Skandinaviji. Odlična gledanost je tudi na Televiziji Slovenija

Spremljevalni program

01.03. | 17:00 | Medijsko središče

• Predstavitev blagovne znamke I Feel Slovenia
Govorci:
Petra Bezjak Cirman
, vršilka dolžnosti direktorja Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje,
Rok Capl,vršilec dolžnosti direktorja Javne agencije Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (SPIRIT)
Maša Puklavec, namestnica vodje sektorja za področje medijskih kampanj in odnosov s tujimi javnostmi

01.03. | 10:00 | VIP Planica

• Konferenca o trajnosti v sodelovanju z Umanotero
Prijave:

03.03. | 16:45 | Medijsko središče

• Športna vzgoja za mlade
Govorci:
prof. dr. Gregor Jurak, vodja raziskovalne skupine SLOfit, redni profesor na Univerzi v Ljubljani
Mirjam Bizjak, ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Kranj
Cene Prevc, nekdanji smučarski skakalec in dobitnik srebrne olimpijske medalje v Pekingu, ambasador SLOfit